هدف باشگاه مشتریان چیست؟؟؟

هدف باشگاه مشتریان چیست

هدف باشگاه مشتریان تبدیل مشتریان بالفعل یک بنگاه اقتصادی به مشتریان وفادار و و همیشگی است به نحوی که سایر برندها در حوزه مشابه کسب و کار نتوانند به سادگی تمایل مشتری به تغییر و مصرف کالاهایشان را برانگیزانند.

مکانیزم باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان رفتار مشتری را آنالیز میکند، به رفتارهای مطلوب وی امتیاز میدهد و به امتیازهای جمع آوری شده اش پاداش میدهد. هدف از این ساز و کار تحریک مشتری به تکرار رفتار و ایجاد رفتار وفادارانه است.

تاریخچه باشگاه مشتریان

برای اولین بار شرکت آمریکایی یونیون تی در اوایل قرن نوزدهم از مفاهیم باشگاه مشتریان استفاده کرد. این شرکت با تهیه ژتون هایی آن ها را به ازای هر خرید و متناسب با حجم خرید بین مشتریانش توزیع میکرد. مشتریان با جمع آوری و ارائه مجدد این ژتون ها میتوانستند کالاهای بعدی را با تخفیف بیشتری خریداری کنند.پس از آن شرکت و بنگاه های اقتصادی دیگر نیز با تاسی به این روش و با نوآوری هایی سعی در ایجاد حلقه ای از مشتریان وفادار به دور خود داشتند. یکی از موفق ترین این برنامه ها را در آمریکا شرکت فروشگاه های زنجیره ای وال مارت به اجرا در آورده است. باشگاه های مشتریان امروزی با کمک گرفتن از مفاهیم فناوری اطلاعات عملا تبدیل به پورتال های باشگاه مشتریان شده اند. فناوری اطلاعات به مفهوم باشگاه مشتریان جان تازه ای داده است. گردآوری اطلاعات مشتریان و تحلیل های پیچیده رفتار مصرفی آنان با استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات در باشگاه مشتریان ممکن گشته است.

انواع امتیاز در باشگاه مشتریان

قبل از توضیح تفاوت انواع امتیاز ها لازم است عنوان کنیم اتخاذ سیاست های صحیح در قبال اعطای امتیازها در باشگاه مشتریان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دلیل این امر این است که هدف غایی و نهایی مشتریان از عضویت در باشگاه مشتریان بهره مندی از مزایا و امتیازهای باشگاه مشتریان است. بنابراین در خصوص تعیین جوایز و امتیازهای باشگاه باید به نکات زیر توجه داشت: :

امتیاز ها متناسب با فعالیت باشند.

دستیابی به امتیازها بیش از حد سخت و غیر ممکن نباشند.

امتیاز ها در باشگاه مشتریان عموما به دو دسته تقسیم میشوند:

Hard benefits

Soft benefits

دسته اول امتیازها (Hard benefits) امتیازهایی هستند که به صورت مستقیم برای سازمان و یا فروشگاه  اعطا کننده امتیاز هزینه های مالی دارند. به عنوان مثال امتیازهایی نظیر تخفیف در خریدهای بعدی، امتیازهای نقدی و یا امتیازهای ارزشمند مادی در این گروه طبقه بندی میشوند.

دسته دوم امتیاز ها (Soft benefits) امتیازهایی هستند که بار مالی چندانی برای سازمان ارائه دهنده امتیازدر بر ندارند. این امتیازها عمدتا از جنس تکریم مشتری و امتیاز های اجتماعی است. مانند ارائه جای پارک رایگان به مشتریان هنگام خرید، ارائه جایگاه VIP، رسیدگی به تقاضای مشتری خارج از صف و … .

نقش فناوری اطلاعات در مفهوم باشگاه مشتریان

با ظهور و گسترش مفاهیم فناوری اطلاعات و به کارگیری این مفاهیم در دنیای تجارت، نوع پیاده سازی مفاهیم باشگاه مشتریان نیز به صورت کلی دگرگون شد. در حال حاضر باشگاه های مشتریان بیشتر در قالب طراحی سایت و پورتال های اینترنتی باشگاه مشتریان پیاده سازی و اجرا میشوند و هرجایی که مفهوم باشگاه مشتریان جاری باشد بدون شک ردپای یک پورتال اینترنتی نیز دیده میشود.