تاثیر باشگاه مشتریان و نرم افزار وفاداری در فروش چقدر است؟

آیا شما هم عضو یک باشگاه مشتریان در محل زندگی خود هستید؟

اگر شماره و اطلاعات‌تان را در یکی از بوتیک‌ها یا مغازه‌ها ثبت کرده‌اید تا فروش‌های‌ ویژه‌شان را به شما اطلاع دهند، اگر پیتزافروشی نزدیک‌تان پس از خرید ۱۰ پیتزا، یکی را برایتان مجانی می‌فرستد، اگر برای خرید سرویس اینترنت جدید برای مدتی معلوم، مودم بی‌سیم یا ترافیک اضافه جایزه می‌گیرید و بسیاری از مثال‌های دیگر، جواب سوال اول ما مثبت است.به گونه ایی شماهم جزوی از باشگاه مشتریان میباشد.

دلیل اینکه بیشتر کسب وکارها از بزرگ تا کوچک به دنبال راه اندازی باشگاه مشتریان هستند چیست؟ جواب معلوم است: افزایش فروش. باشگاه‌های مشتریان به دلیل اینکه مشتریان را ترغیب به خرید بیشتر کنند نیز طراحی شده اند.

اما اساس کارکرد باشگاه مشتریان چیست و تا چه حد باشگاه مشتریان میتواند به صاحبان کسب‌و‌کارها برای رسیدن به این هدف نیز کمک کند؟

یکی از روش‌هایی که امروزه برای ایجاد رابطه نزدیک با مشتریان استفاده می‌شود، ایجاد باشگاه‌های مشتریان است. شرکت های مختلف با برنامه ریزی های مختلف سعی در وفاداری بین مشتریان در باشگاه مشتریان انجام کند. این برنامه‌ها هم بنام باشگاه مشتریان نیز ارئه میشود. با اهمیت ترین ویژگی  در طراحی باشگاه مشتریان، میزان درآمدزایی یا ارزش اقتصادی است که می‌توانند برای شرکت به همراه بیاورند

لویالتی

به‌طور کلی باشگاه مشتریان به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1-برنامه‌هایی که به مشتریان تخفیف می‌دهند.

2-برانامه هایی که در ازای میزان مشخصی خرید یا مدت معلومی عضویت برای دریافت خدمات، جایزه‌ای نقدی به مشتریان می‌دهند.

3- با ارائه کارت به مشتریان همراه است، میزان خرید و پرداخت مشتری را دنبال می‌کند و زمانی‌که به حد نصاب برسد، محصول یا خدمات خاصی به صورت رایگان به او تعلق می‌گیرند.

بسیاری از کسب وکارها برای برنامه‌های باشگاه مشتریان‌ خود به ارائه جوایزی دست میزند که بی ربط میباشد و فقط موجب هدر رفتن سرمایه‌شان می‌شود. کسب وکارهای بزرگ و با سابقه نیز حتی به این دام می‌افتند. مثلا یک شرکت هواپیمایی جوایزی مانند نوشیدنی‌های مختلف برای شما می‌فرستد، که به هیچ وجه موجب جذب شما برای پرواز با آن خط هوایی نمی‌شود. در واقع برای هیچ مسافری فرق نمی‌کند که یک جعبه شکلات از ماهان دریافت کند یا از ایر ایران. درحالی‌که اگر ماهان به جای شکلات، برای طراحی برنامه و انتخاب جایزه با هتل‌ها، تاکسی‌ها یا حتی چمدان‌فروشی‌ها برنامه‌ریزی کند، این محصولات می‌توانند مسافران را برای پرواز با ماهان تشویق کنند و این شرکت را از رقبایش جلوتر بیندازند.

اگر شرکت‌ها بتوانند برای باشگاه مشتریان خود برنامه‌هایی را ترتیب دهند که مشتریان را به انجام کاری تشویق می‌کند، شانس موفقیت بیشتری خواهند داشت. نمونه‌های خوب برنامه باشگاه مشتریان ، برنده شدن یک سفر، دعوت به یک رستوران، بلیت رایگان سینما یا تئاتر است. این‌گونه برنامه‌ها در باشگاه مشتریان معمولا در جذب مشتریان و نگهداری آنها موثرتر هستند. یکی از ویژگی های بسیار مهم در بحث باشگاه مشتریان ایجاد رضایت در مشتری است. طراحان باشگاه مشتریان باید درباره حریم مشتریان‌شان بسیار با احتیاط باشند.احتمالا همه ی ماها با سیل عظیمی از پیام های تبلیغاتی باشگاه مشتریانی ک عضو بودیم رو به رو شده ایم و باعث ریزش مشتریان میشود.

با عضویت در باشگاه مشتریان، انتظارات مشتری نیز افزایش می‌یابد. هرچه توقع مشتریانی که در باشگاه مشتریان هستن بالاتر برود، ایجاد حس رضایت در آنها سخت‌تر می‌شود. اگر شرکت نتواند این حس را در مشتری ایجاد کند، آنها ممکن است باشگاه مشتریان را ترک کنند و حتی با وجود ترک باشگاه مشتریان دیگر از محصولات شرکت نیز استفاده نکنند.

نظر طراحان باشگاه مشتریان این است: چه مشاوری بهتر از خود مشتریان؟ شرکت‌ها باید برای برنامه‌هایشان در باشگاه مشتریان از خود مشتریان نظرسنجی کنند و بر اساس نظر آنهاکه در باشگاه مشتریان ثبت شده  تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کنند. تجربه نشان می‌دهد، شرکت‌هایی که طبق نظرسنجی مشتریانشان عمل کرده‌اند، موفقیت‌های بهتری داشته‌اند. از سوی دیگر، مواردی هم وجود دارند که شرکت‌ها برای طراحی محصول یا خدمات جدید، در باشگاه مشتریان دست به نظرسنجی می‌زنند، اما با چیزی رو به رو میشوند زیاد مورد قبول خود نیست و ان را نادیده میگرند این اشتباه‌ترین اشتباهی است که مدیران یک شرکت می‌توانند انجام دهند.

مشتریان با عضویت در باشگاه مشتریان در حقیقت رفتارها، تصمیمات و انتخاب‌های خود را با مدیران شرکت به اشتراک می‌گذارند. امروزه جمع‌آوری اطلاعات مشتریان در صنایع و بخش‌های بی‌شماری در حال انجام‌گیری است. درحالی‌که برای طراحی برنامه‌های باشگاه مشتریان ، تعداد اندکی از کسب‌و‌کارها حقیقتا به تحلیل این اطلاعات برای به دست آوردن الگوهای رفتاری مشتریان در باشگاه مشتریان می‌پردازند. اطلاعاتی که در بسیاری موارد، سایرین باید برای آن پول بپردازند تا درباره مشتریانشان به دست بیاورند، از طریق باشگاه مشتریان در دسترس آنها قرار می‌گیرد. کافی است برای بهره‌گیری از این اطلاعات روش‌های مناسب به‌کار گرفته شود. مشتریانی که اطلاعات‌شان را با شما در باشگاه مشتریان میان می‌گذارند، انتظار دارند، پیشنهادهایی که به آنها می‌شود، متناسب با نیاز و علایقشان باشد. در صورتی‌که این حس در آنها ایجاد نشود و اطمینان حاصل کنند که شرکت یا فروشگاهی که به باشگاه مشتریان آن تعلق دارند، بی‌تفاوت به این اطلاعات تصمیم‌گیری می‌کند، ممکن است باشگاه‌ مشتریات شما را ترک کنند.